Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
9285af51fa47802784f091a03cca

Potrebujem stavebné povolenie

Uvažujete o obstaraní záhradnej izby. Aký model si mám vybrať? Zrub, budova SIPs, klasický alebo súčasný dizajn? Možno by som mal dostať twin skin, musím si nainštalovať pomôcky? To všetko sú vážne otázky, ale stále môže byť celkom zábavné premýšľať o nich. Na jednu vec však nesmiete zabudnúť, je stavebné povolenie.

Nikto nemá rád byrokraciu, to chápeme. Nechcete si však postaviť záhradnú miestnosť bez stavebného povolenia len preto, aby vás miestny stavebný úrad požiadal, aby ste ju po niekoľkých mesiacoch zbúrali, však? Musíte si uvedomiť, kedy ho potrebujete a kedy nie. Chceme vám pomôcť.

Kedy potrebujete stavebné povolenie?

V Anglicku ľudia zvyčajne potrebujú stavebné povolenia, keď stavajú niečo nové, robia veľké zmeny v existujúcej budove, napríklad pridávajú prístavbu, alebo keď upravujú využitie svojej budovy. Samozrejme, nie všetky projekty vyžadujú stavebné povolenia. Existujú „povolené práva na rozvoj“, ktoré zahŕňajú sklady, vonkajšie nápisy, demolácie a projekty, ktoré nebudú mať žiadny vplyv na susedov a životné prostredie. Posledný bod môže zahŕňať aj záhradné miestnosti – alebo nie. Pokúsime sa to vysvetliť čo najlepšie!

Systém plánovania môže byť trochu odlišný, hoci väčšina pravidiel je rovnaká, ako napríklad negatívne neovplyvňovať susedov, stále sa oplatí pre istotu si pozrieť vládne portály .

Veľa závisí od veľkosti budovy, jej umiestnenia a účelu, ako aj od toho, ako by záhradná miestnosť pôsobila na susedov. Poďme si to vysvetliť podrobnejšie.

stavebné povolenie

Veľkosť, výška a umiestnenie

Existujú pravidlá, kde a akú záhradnú miestnosť si môžete postaviť, aby to na susedov nejako negatívne neovplyvňovalo, napríklad vyvolávaním nežiaducich odtieňov. Ak si chcete postaviť záhradnú miestnosť v blízkosti hranice bez stavebného povolenia, nesmie byť vyššia ako 2,5 metra. To znamená, že tento typ budovy bude s najväčšou pravdepodobnosťou iba prístreškom alebo skladom bicyklov, pretože strop môže byť príliš nízky na to, aby ste v budove mohli pohodlne tráviť čas.

Väčšiu voľnosť však máte, ak si stavbu umiestnite aspoň 2 metre od hranice. Stále sú tu samozrejme požiadavky na výšku. Hrebeň záhradnej miestnosti nemôže byť väčší ako 4 metre a odkvapy viac ako 2,5 metra. Ak chcete šikmú strechu, vyšší okraj nemôže byť vyšší ako 3 metre a nižší ako 2,5 metra.

Existujú aj ďalšie dve pravidlá, ktoré je potrebné vziať do úvahy, ak mierite na záhradnú miestnosť, ktorá nevyžaduje povolenie. Pred stenou, ktorá tvorí hlavné vyvýšenie vášho domu, nemôžu byť žiadne prístavby. Prístavby tiež nemôžu pokrývať viac ako polovicu pozemku okolo vášho domu. Existujú aj niektoré špeciálne pravidlá, ak žijete v národnom parku, oblasti výnimočnej prírodnej krásy alebo v lokalite svetového dedičstva.

Aké sú vaše plány so záhradnou miestnosťou?

Veľa závisí aj od účelu vašej záhradnej izby. Záhradné miestnosti, ktoré sú určené len na voľnočasové aktivity a občasné práce, možno postaviť bez stavebného povolenia (samozrejme, musia spĺňať aj všetky výškové požiadavky).

Ak však plánujete postaviť záhradnú kanceláriu a pracovať v nej na plný úväzok, päť dní v týždni, možno ju budete potrebovať. Záhradné kancelárie sú zvyčajne veľmi dobre kontrolované stavebnými úradmi a je veľmi nepravdepodobné, že vaše stavebné povolenie bude zamietnuté.

Viac problémov môže nastať, ak plánujete prijímať klientov vo vašej záhradnej kancelárii. prečo? Pretože by sa dalo uvažovať, že by to mohlo negatívne ovplyvniť susedov, vaši klienti vždy prechádzajú okolo nich. Niektorí sa môžu dokonca sťažovať. Pred stavbou by ste mali zvážiť, ako záhradná miestnosť a aktivity, ktoré tam plánujete vykonávať, ovplyvnia vašich susedov.

Povolenie potrebujete aj vtedy, ak plánujete spať vo svojej záhradnej izbe. Je to pre vaše dobro: vláda sa snaží zabezpečiť, aby štruktúra budovy, v ktorej plánujete prespať, bola bezpečná a stabilná. Certifikát, že budova je bezpečná, môže poskytnúť buď spoločnosť, s ktorou spolupracujete na stavbe vašej záhradnej izby, alebo stavebný úrad.

stavebné povolenie uk

Ako zvýšiť šance na získanie stavebného povolenia

Miestne stavebné úrady zvyčajne vítajú projekty záhradných stavieb a dávajú povolenie ľahko, ak sú dobre premyslené a nikoho nebudú rušiť. Vaša budúca záhradná izba by mala mať dobrý dizajn a mala by byť postavená z vysoko kvalitných materiálov. Okrem toho by mal byť umiestnený logicky a nemal by byť príliš veľký pre vašu záhradu. A ak plánujete podnikať vo svojom zrube , nemalo by to byť príliš hlasné.

Čo sa týka susedov, vždy existuje možnosť, že sa budú sťažovať. Ak však vaša záhradná miestnosť spĺňa vyššie uvedené kritériá, plánovacie orgány budú na vašej strane. Ešte by ste mali zvážiť, ako stavba ovplyvní vašich susedov a možno im aj vysvetliť svoje plány. To by mohlo zlepšiť aj váš vzťah so susedmi!

Samotný proces získania stavebného povolenia pozostáva z kontaktovania miestneho plánovacieho úradu a vyplnenia formulárov žiadosti. Musíte tiež poskytnúť podrobné plány vašej budovy, ako je veľkosť, štruktúra, materiály, mapa arzenálu. Do 8 týždňov by ste mali dostať povolenie.

Pred podaním žiadosti o povolenie sa uistite, že rozumiete tomu, ako fungujú stavebné povolenia. Už ste urobili krok, prečítali ste si tento článok!

author avatar
lepocreative

Zanechať komentár