Jedným z módnych trendov v interiérovom dizajne je minimalizmus. Niekomu robí problém pretaviť prvky minimalizmu do vybavenia interiéru kvôli skreslenej predstave o tomto štýle. Napriek tomu sa nebojte o zmenu zariadenia a v praxi si vyskúšajte postupne zrenovovať zariadenie a doplnky tak, aby zapadli do minimalistického trendu. Ako túto premenu dosiahnete? Veľmi jednoducho – riaďte sa známym pravidlom, že menej je vždy viac.
Minimalistický dizajn – hlavné znaky a prvky
Prvým znakom minimalistického dizajnu je jednoduchosť. Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Ide o čisté línie nábytku, otvorený priestor a eliminovanie doplnkov. Minimalizmus sa zameriava na esenciálne prvky a eliminuje nadbytočné, čím vytvára priestor, ktorý pôsobí upokojujúco a nenarušene. Ako inšpiráciu preskúmajte ponuku na stránkach obchodu nabytok-bogart.sk, kde nájdete veľa minimalistických kúskov nábytku.
Otvorený priestor dosiahnete dvomi spôsobmi – obmedzíte v miestnostiach počet nábytku a vyberiete nábytok, ktorý stojí na nožičkách. Tento prístup umožňuje lepšie využitie svetla a vzduchu, čím sa vytvára prirodzená a uvoľnená atmosféra. Kúpte taký nábytok, ktorý je funkčný a skôr nenápadný. Pri výbere materiálov sa sústreďte na prírodné prvky. Preferujte drevo, kov, sklo a betón. Prírodné materiály sú jednoduché a trvanlivé.
Minimalistický dizajn – aký nábytok a dekorácie kúpiť
Minimalistický nábytok má oblé línie s minimom rušivých prvkov. Vďaka absencii rušivých elementov sa dostáva do popredia štruktúra. Práve štruktúra drevného nábytku môže byť to, čo naruší jednoliatosť minimalistického zariadenia. Kúpte kusy nábytku, ktoré plnia svoju funkciu bez zbytočného zaplnenia priestoru. Skladacie stolíky, pohovky s úložným priestorom a police s jednoduchými úložnými riešeniami sú len niektoré príklady nábytku, ktorý zodpovedá princípom minimalizmu.
Vyhýbajte sa lacno vyzerajúcemu nábytku a vyberajte nábytok z dreva alebo drevený nábytok s laminátovou úpravou. Čo sa farebnosti týka, preferujte neutrálne odtiene. Kontrastné prvky ako sú čierne akcenty alebo jemné farebné detaily, môžu byť použité na pridanie dynamickejšieho vizuálneho efektu.
Minimalizmus neznamená, že sa musíte absolútne vzdať farebnosti a vynechať všetky dekoračné prvky. Dokonca aj farby a dekorácie sa dajú do miestností zakomponovať tak, aby nerušili vyžarovanie zvyšného vybavenia priestoru. Jediné, čomu sa vyhnite, sú geometrické vzory.
Detaily v minimalistickom štýle
V minimalistickom štýle je veľmi dôležité svetlo. Snažte sa do miestnosti dostať čo najviac denného svetla. Preto sa vyhnite ťažkým závesom či žalúziám. Ak sú vaše okná príliš malé, dokúpte osvetlenie s bielymi žiarovkami. Pokojne stačia lustre a lampy, ktorých dizajn tvorí len žiarovka. Farby sú ďalším detailom, ktorý spraví veľa. Minimalistický dizajn je o neutrálnej farebnej palete – biela, krémová, béžová, sivá a hnedá. Tieto farby prispievajú k pocitu čistoty a harmónie v miestnosti.
Ako dekoračné prvky zvoľte izbové rastliny. Najviac vhodné sú kvetináče s rovnako veľkými rastlinami. Keramické črepníky sú veľmi trendy a dodajú priestoru záchytný vizuálny bod. V prípade, že si potrpíte na nástenné dekorácie, dajte prednosť jednému veľkému obrazu. Preferujte abstraktné umenie alebo obrazy vytvorené z prírodných materiálov.