Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
altanka-ogrodow

Drevený altánok- prvok drobnej záhradnej architektúry

Záhradný altánok môže byť jedným z najkrajších miest v záhrade. Enkláva oddychu, spoločenských stretnutí, ale aj úkryt pred príliš intenzívnym slnkom či letným dažďom.

Altánky nie sú vždy drevené konštrukcie, záleží na preferenciách a finančných možnostiach majiteľov záhrad, materiály, z ktorých sú postavené, a štýl, v ktorom sú udržiavané, sa môžu veľmi líšiť. Existuje veľa možností, ako si vybrať veľkosť a tvar altánku, jeho štýl a typ materiálu, z ktorého bude postavený.

Záhradné altánky  sú veľmi zaujímavými prvkami drobnej architektúry, je dobré, že sa v našej záhradnej krajine objavujú čoraz častejšie. Majitelia záhrad najčastejšie siahajú po tradičných  altánkoch z borovicového alebo smrekového dreva, menej často z duba, jedle či smrekovca. Sú to malé stavby s ľahkou, prelamovanou stenou a šikmou strechou. Všetky prvky takéhoto altánku je potrebné pravidelne udržiavať, aby bolo drevo chránené proti nepriaznivým vplyvom poveternostných podmienok, ale aj proti plesniam, hubám a podkôrnym hmyzom.

záhradný altánok alizee

4-stranný altánok viditeľný na fotografii  je príkladom jednoduchej konštrukcie s prelamovanými uholníkmi, na ktorých je podopretá drevená strecha. Steny zostali otvorené, čo umožňuje voľnú cirkuláciu vzduchu a zároveň umožňuje obdivovať výhľady. Do takéhoto altánku jednoducho vložíte súpravu záhradného nábytku.

Príkladom úplne iného prístupu k záhradnej architektúre je  osemuholníkový altánok . Je postavený na pôdoryse osemuholníka s pristavanými zadnými stenami. Konštrukcia jeho strechy je komplikovanejšia ako predchádzajúca a pozostáva zo šiestich častí. Štyri predné steny sú vyrobené z prelamovaných drevených vrkočov, ktoré umožňujú kontakt s prírodou a obdivovanie krás okolia. Tento typ dreveného altánku sa javí ako ideálny pre majiteľov záhrad, ktorí hľadajú pri oddychu trochu pokoja a intimity, a to im poskytuje vybudovaná zadná časť.

Ďalším a pravdepodobne architektonicky najzaujímavejším je  šesťuholníkový altánok s dvoma strechami . Pripomína čínske stavby, ktoré boli určite inšpiráciou pre jeho tvorcu. V dobe fascinácie kultúrou východu si tento model záhradného altánku určite nájde nejedného priaznivca. Je to príklad ľahkého a otvoreného dizajnu vyrobeného s veľkou jemnosťou. Chvíle strávené na takomto mieste zanechajú určite veľa nezabudnuteľných a milých spomienok.

záhradný altánok Pav
author avatar
lepocreative

Zanechať komentár