Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
obr3-trento-1-1-1024x576-1

Záhradný domček a jeho stavba

Mať vlastný záhradný domček na náradie je dobrou investíciou pre každého pravého záhradníka alebo domáceho kutila. Široký výber domov dáva veľa možností, no výber nám neuľahčuje. Častokrát sa veľmi podobné záhradné domčeky úplne líšia cenou, aj keď vyzerajú takmer identicky.Preto skôr, ako sa pustíme do prehliadania katalógov, stojí za to skontrolovať, na čo by sme si mali dať pozor.

Základné parametre každého domčeka na náradie, na ktoré si musíme dať pozor sú: veľkosť, tvar, pevnosť, druh použitého materiálu, možnosť úpravy interiéru a samozrejme vzhľad.

Veľkosť a tvar

Veľkosť je pomerne jasný parameter. Čím väčší je domček na náradie, tým viac sa doň zmestí. Ak je náš záhradný domček na náradie využívaný ako malá stolárska dielňa alebo pre domácich majstrov, potrebujeme veľa miesta ako pre náradie, tak aj pre našu nedokončenú prácu. Aj keď si myslíme, že zatiaľ stačí menší dom, je lepšie investovať o niečo viac – takýto výdavok sa určite oplatí.

Záhradný domček Roberto

V prípade prístrešku na náradie využívaného najmä na záhradu je dôležitý samotný typ uskladneného zariadenia. Ak budeme záhradný domček využívať najmä na uskladnenie vidlíc, lopát, záhradných hadíc či iného ručného náradia, nemusíme si kupovať veľký dom. Väčšinu týchto nástrojov je možné zavesiť na steny vašej kôlne na náradie. Tvar domu je dôležitejší ako samotná veľkosť. Musí byť dostatočne vysoký, aby bolo možné voľne zavesiť väčšinu vybavenia, ale aj vstup do domu musí byť správne skonštruovaný – nemá zmysel vyberať si model, v ktorom niektoré predmety odstránite až po zatvorení dverí.

Úplne iná situácia je, keď chcete uskladniť väčšie množstvo zariadení, elektrického alebo nejakého záhradného nábytku. Jedna kosačka nevyžaduje veľa miesta, ale uskladnenie niekoľkých ďalších stoličiek a napríklad vyžínačov môže byť problematické. Mali by ste tiež pamätať na to, aby ste nechali voľné miesto v domčeku na náradie. Presný výpočet toho, koľko miesta je potrebné pre plánované vybavenie, je dobrý nápad, ale vždy by sme mali mať na pamäti, že jedného dňa môžeme potrebovať ďalšie vybavenie. Ak pri kosení záhrady náhle zaprší, nestihneme poskladať nábytok, správne uschovanie v domčeku je vždy po ruke.Čas sa bude počítať.

Záhradný domček Trento

Vodotesné, záhradné domčeky na náradie

Typ použitého materiálu je niečo, čo musíme zvážiť. Žiaľ, dokonalý materiál neexistuje, každý z nich má nejaké výhody a nevýhody. Rozdelením prístreškov na náradie podľa použitého materiálu rozoznávame drevené domčeky, plastové domčeky a kovové domčeky. Posledná možnosť, teda kovové prístrešky na náradie, majú veľmi podobné výhody ako plastové prístrešky, preto tu nie sú bližšie popisované. Môžete tiež nájsť mnoho modelov oceľových vystužených plastových domov pre väčšiu stabilitu. Jedinými badateľnými rozdielmi je nižšia cena a často väčšia pevnosť, aj keď novšie plastové domy sú v tomto smere často porovnateľné alebo lepšie aj ako kovové domy. Napriek tomu ak bude domček na náradie slúžiť len na uskladnenie náradia, väčšia odolnosť nie je v našich klimatických podmienkach až tak dôležitým parametrom. Dôležitejšia je kvalita použitých materiálov, ktorá má priamy vplyv na ochranu pred meniacimi sa poveternostnými podmienkami.

Drevené domčeky na náradie

Najvýraznejšou výhodou drevených domčekov na náradie je jednoduchosť akejkoľvek úpravy.Rozšírenie dreveného domčeku je vždy možné. Vyžaduje si systematickú údržbu, tak ako všetky konštrukcie z dreva, čo je ich nespornou nevýhodou, no dobre sa udržiavajú a slúžia nám desiatky rokov. Drevo samotné je príjemné na dotyk a pôsobí teplým dojmom. Sú tiež nepochybne estetickejšie, harmonicky splývajú so zeleňou záhrady.

Plastové prístrešky na náradie

Prístrešky na náradie vyrobené z plastu sú plne odolné voči poveternostným vplyvom. Nevyžadujú z času na čas žiadnu údržbu ani čistenie. Ďalšou výhodou je aj jednoduchšia konštrukcia. Mnohé firmy ich ponúkajú postaviť z hotových prvkov, a tak si ich môžeme vyskúšať zostaviť aj bez väčších praktických znalostí. Veľkou nevýhodou je nedostatok veľkých možností úprav. Natieranie takýchto domčekov zvyčajne dáva horšie výsledky ako pôvodný vzhľad a inštalácia ďalších háčikov alebo vešiakov často končí trvalým poškodením prvku. Háčiky a vešiaky môžete samozrejme prilepiť aj na stenu, no mali by slúžiť len na ľahšie predmety.

Aký domček na náradie si vybrať, alebo pár slov o estetike

V popredí je určite dizajn záhradného domčeka alebo domčeka na náradie. Aj keď ho chceme používať na uskladnenie náradia alebo na domácu prácu, neznamená to, že nemôže plniť aj iné funkcie.

Medzi širokou ponukou modelov nájdeme aj projekty, v ktorých časť konštrukcie pôsobí ako záhradný altánok.Väčšie stavby sa často využívajú aj ako malé letné domy. Ďalším parametrom, ktorý ovplyvňuje estetiku záhradného domčeka je materiál .

Drevo dokonale ladí so zeleňou a všetkými kvetmi a rastlinami. Prvky sú menej hádavé a je ľahké vybrať ďalšie prvky záhradnej architektúry, ktoré zodpovedajú vybranému modelu. Aj pri kúpe lacného a nie príliš atraktívneho dreveného domu ho ľahko zmeníme výberom správnej farby laku alebo farby. Záhradný domček tak vždy ľahko zladíme so záhradou.

Plastový domček na náradie treba vyberať oveľa opatrnejšie. Nevyžadujú údržbu, no často je spojená s malou možnosťou zmeny ich farby. Plastový domček na náradie je mimoriadne náročný na zmenu vzhľadu a efekt ich maľovania často končí jednoducho znetvorením. Preto radšej nešetrite na výbere drahšieho modelu, ktorý je väčšinou oveľa estetickejší a často štylizovaný v smere konkrétneho štýlu.

author avatar
lepocreative

Zanechať komentár