Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
obr2-1

Drevené garáže: ako vybrať tú najlepšiu?

Všetko, čo potrebujete vedieť pri plánovaní montovanej garáže –  Ak chcete bývať a zároveň mať kde v bezpečí parkovať svoje vozidlo, je asi najpraktickejším riešením bungalov s garážou. Žiadne garážové státie nedokáže nahradiť to, že v nepriazni počasia budete môcť suchou nohou nastúpiť aj vystúpiť z auta.

A v zime nebudete musieť ometať od snehu zamrznutý automobil. Pokiaľ už ale máte svoj dom postavený, nezostáva vám, než si garáž postaviť dodatočne. Drevená garáž pritom vôbec nemusí byť drahá. Montované garáže sa dnes dajú objednať aj ako stavebnice. Poradíme, ako postaviť garáž lacno.

Stavba garáže

Otázka, ako lacno postaviť garáž, trápi motorizované ľudstvo od nepamäti. Lacné riešenie ponúka stavba garáže svojpomocne. Drevené montované garáže dnes stoja zlomok ceny, za ktorú by ste si nechali garáž postaviť od stavebnej firmy. Montované garáže sa dodávajú aj ako stavebnica, ktorá príde až na váš pozemok, kde si ju podľa podrobného návodu az presne rezaného kvalitného dreva postavíte behom chvíle.

Či už sa jedná o jednoduchú drevenú garáž, alebo drevenú dvoj garáž , bude vás stáť len zlomok ceny, ktorú by ste zaplatili za murovanú variantu. A drevená stavba svojim špecifickým spôsobom skrášli aj váš pozemok.

drevena garaz na auto

Ako vybrať garážové vráta

Do drevenej garáže sa najviac hodia drevené garážové brány . Pokiaľ ale pre vás nie je najdôležitejším parametrom pre garážové brány cena, ponúka sa množstvo ďalších možností. Napríklad rolovacie garážové vráta či sekcionálne garážové vráta (jednotlivé sekcie vrát sa v koľajničkách vysúvajú pod strop garáže). Môžu byť aj poháňané motorom a ovládané na diaľku. Počítajte ale s tým, že takéto brány môžu stáť pokojne aj toľko, koľko vás bude stáť celá drevená garáž. Cena takýchto brán s pohonom sa pohybuje v niekoľkých desiatkach tisícoch korún a odvíja sa od požiadaviek na veľkosť, farebnosť a dizajn aj na použité materiály a technológiu pohonu.

Podlaha do garáže

Rovnakým spôsobom musíte premyslieť aj akú zvoliť podlahu do garáže. Pokiaľ staviate na zelenej lúke a chcete stavať predovšetkým lacno a nechce sa vám betónovať, bude vašou voľbou pravdepodobne zámková dlažba do garáže, ktorá na správne pripravenom a zhutnenom štrkovom podklade zastane svoju funkciu.

Nie každému ale dlažba do garáže vyhovuje. Napríklad pre tých, ktorí v garáži aj pracujú a auto v nej opravujú, nepripadá lacná dlažba do garáže do úvahy. Stačí totiž aj malý únik oleja či ďalších prevádzkových kvapalín a podlahu už neestetických škvŕn nikdy nezbavíte. Lepším riešením je preto betonáž podlahy garáže svojpomocne, či liata podlaha do garáže.

Počas zimy a daždivého obdobia do garáže vnášate vlhkosť, ktorá skončí na zemi a pokiaľ nemáte v garáži šikovne urobenú kanalizáciu, nemá kam odtiecť. Voda potom zostáva na podlahe a keď sa nestačí odpariť, začne sa vsakovať do konštrukcií, kde spôsobujú problémy.

Preto je vhodné betónovú dosku opatriť povrchovou úpravou, ktorá je mechanicky a chemicky odolná a zabráni vsakovaniu vody. Na to sa používajú epoxidové živice či rôzne polyuretánové nátery na betón (tzv. gumová podlaha do garáže).

Aby bol dokonale rovný, nanáša sa pred nimi na betón samonivelačná stierka. Ani tie však nie sú ideálnym riešením a pokiaľ pre vás nie je prioritou lacná podlaha do garáže a túžite po kvalite, riešením môže byť kvalitná keramická, či kamienková podlaha vytvárajúca protišmykový, mrazuvzdorný a celistvý povrch odolný voči soliam a chemikáliám.

Ponuka prístreškov na autá

Stavba garáže bez povolenia

Stavba garáže povolenie úradov nevyžaduje. Teda nieje nutne. A dokonca ani ohlásenie stavby nie. Musíte ale dodržať niekoľko podmienok.

Preložené do ľudskej reči – aby ste sa vyhli papierovaniu, garáž musí spĺňať nasledujúce:

♠ Môže mať zastavanú plochu maximálne 25 m2 , pričom počítajte vonkajší obvod stien, nie podlahovú plochu

♠ Pod garážou môžete mať pivnicu maximálne 3 metre hlbokú, prípadne môžete vyhĺbiť a vybetónovať aj montážnu jamu – kvôli bezpečnosti takej jamy ale návrh konzultujte so statikom.

♠ Musí byť na pozemku rodinného domu či chalupy, pretože na inom druhu pozemku musíte pre podobnú stavbu ( do 25m2 a 5m výšky) získať minimálne územný súhlas. A také jednoduché je to ešte len za predpokladu, že nie je podpivničená, je bez pobytových miestností, hygienického zariadenia a nie je využívaná na chov zvierat atď.

♠ Zostávajúcej vode priepustný pozemok (nezabetónovaný, vodopriepustný druh dlažby nevadí) musí byť minimálne rovnako veľký, ako zastavaná plocha garáže

♠ Garáž nesmie stáť bližšie ako 2 metre od plotu (hranice pozemku), inak by ste si museli získať súhlas susedov a stavebného úradu, ktorý vám musí udeliť výnimku.

♠ Ak vám nevadí vybaviť si územný súhlas a ohlásenie stavby (vyžaduje podobné náležitosti ako stavebné povolenie), môžete si postaviť garáž do 70 m2 celkovej zastavanej plochy a do 5 m výšky s jedným nadzemným podlažím, podpivničené najviac do hĺbky 3 m.

author avatar
lepocreative

Zanechať komentár