Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
077d92368ccbf88a4c0832afef40

Sprievodca údržbou dreveného domu na leto

Drevené letné domy sú úžasné priestory, do ktorých sa ľudia uchýlia počas tej či onej sezóny. Vďaka atmosfére sú tieto domy ideálne na celoročné využitie. Ak chcete zachovať estetickú hodnotu týchto domov, správna údržba je veľmi dôležitá. Len tak môžete získať hodnotu za svoje peniaze a získať primeranú cenu pri ďalšom predaji, keď príde čas. Prečítajte si, ako by ste mali udržiavať tieto priestory:

Inšpekcia

Keď je dom nový, nie je veľa práce s opravami. Z tohto dôvodu ľudia zanedbávajú kontroly a začnú ich vykonávať až vtedy, keď prídu problémy. Obhliadky nemusíte odkladať, kým neuvidíte praskliny na stenách alebo pleseň na streche. Začnite už teraz tým, že si aspoň raz za rok prezriete exteriér a interiér. Pritom dávajte pozor, či sa neobjavia známky opotrebovania. Pozrite sa na základ a na to, či poskytuje stabilitu, ktorú potrebujete. Okrem toho skontrolujte netesnosti, pretože to vytvorí príležitosť pre škodcov a mikroorganizmy, ktoré by mohli poškodiť dom. Cez takéto diery by mohla preniknúť aj voda a potom by išlo o boj proti hnilobe.

Akýkoľvek problém, ktorý si všimnete na začiatku, by ste mali okamžite riešiť. Prosím, neodkladajte utesnenie tohto úniku, pretože keď začne liať, budete mať veľa práce. Prevencia je lepšia ako liečba, a to platí najmä v tomto prípade.

Skontrolujte základňu

Váš dom nemôže stáť, pokiaľ nie je pod ním pevná zem. Pre život a váš domov sú potrebné pevné základy. Preto by ste sa mali uistiť, že dom postavíte na niečo, čo vydrží dlhé roky. Či už je to betón alebo doska, uistite sa, že materiál dokáže uniesť váhu.

Prečo je to dôležité? No, keď základ nie je rovný a bezpečný, pripravuje pôdu pre krútenie a deformáciu. Drevo sa tak do určitej miery zdeformuje. A vtedy si ľudia začnú všímať, že okná sa nezatvárajú tak, ako by mali, dvere sa zasekávajú, pozdĺž stien sa objavujú medzery a začínajú sa vytvárať trhliny. Riešenie týchto problémov neprinesie veľa ovocia, ak ste sa nevyrovnali so základnou príčinou.

Pri stavbe letného domu je ľahké skontrolovať, či je základňa rovná. Ak sa chystáte postaviť dom, uistite sa, že základy sú stabilné. Potom, čo naň postavíte dom, bude vykonanie zmien ťažké, ale nie nemožné. Preto je najlepšie skontrolovať, či je základňa neporušená a či dochádza k pohybu.

Musíte tiež podporiť cirkuláciu vzduchu pod domom. Aby ste to dosiahli, mali by ste vyčistiť základňu od všetkých materiálov, ktoré tomu bránia. Ak tak neurobíte, vytvorí sa vhodné prostredie pre mikroorganizmy, ktoré by mohli poškodiť váš domov.

Čo sa deje?

Strecha je ďalším kritickým aspektom vo vašom dome, pretože určuje, do akej miery je interiér chránený pred prvkami. Už od začiatku musíte zabezpečiť, aby strešná krytina sedela tak, ako má. Ak pôjdete ďalej, budete musieť skontrolovať strechu, či nie je poškodená, ako sú trhliny a praskliny. To vám umožní včas zachytiť problémy a riešiť ich hneď, ako si ich všimnete. Ak to neurobíte, budete sa potykať so zatekaním, ktoré povedú k vneseniu vlhkosti do interiéru. Keď sa to stane, môže dôjsť k hnilobe.

Musíte tiež skontrolovať odkvapy domu. Uistite sa, že nie sú upchaté, inak voda v nich pretečie cez steny. Toto tlmenie je recept na katastrofu a mali by ste sa mu za každú cenu vyhnúť. Odstráňte všetky materiály, ktoré upchávajú potrubia. Pomáha mať sieťku, ktorá zachytáva nečistoty a umožňuje vode tiecť bez akýchkoľvek prekážok.

Ošetrenie dreva

Keď ste prvýkrát kúpili alebo postavili dom, pravdepodobne ste drevo ošetrili. Stavba domu z neošetreného dreva víta inváziu škodcov a chorôb, a preto sa neodporúča. Táto kúra však nebude trvať večne, preto s ňou treba držať krok. Len tak môžete uchovať drevo vo svojom dome. Ošetrenie navyše zlepšuje vzhľad domu tak, že dodáva vášmu exteriéru estetickú hodnotu.

Nedostatočné ošetrenie môže viesť k hnilobe, štiepeniu a deformácii dreva, ako aj k zmene farby. Nakoniec by ste na riešenie týchto problémov minuli veľa peňazí a času. Môžete sa tomu vyhnúť používaním ošetrení, ktoré nielenže udržia vlhkosť na uzde, ale tiež zabránia vstupu mikroorganizmov.

Plán ošetrenia, ktorý máte zavedený, bude závisieť od charakteru domu. Niektoré domy sú ošetrené s garanciou konkrétneho času. Aj tie si však každoročne vyžadujú určité ošetrenie. Ostatné domy nie sú predbežne ošetrené, čo znamená, že musíte na ne použiť ošetrenie ihneď po inštalácii.

Konzervačné látky prichádzajú vo forme liehovín. Tieto chemikálie pôsobia pri prevencii hniloby a rastu mikroorganizmov, ako aj pri odpudzovaní hmyzu. Na druhej strane kúry na báze vody fungujú na čokoľvek od šiestich do dvanástich mesiacov. Chránia dom pred poveternostnými vplyvmi, ale pri odpudzovaní hmyzu veľa neurobia.

Pozrite sa na možnosti, ktoré máte k dispozícii, a vyberte si takú, s ktorou môžete pokračovať na dlhú dobu.

Maľovanie

Váš domov sa časom zafarbí v dôsledku neustáleho vystavenia prírodným živlom. S ohľadom na to ho musíte po chvíli natrieť, aby mal väčšiu estetickú hodnotu. Aplikácia dvoch vrstiev farby dodá vášmu domu vylepšenie a poskytne mu určitú ochranu pred prírodnými živlami.

Pri dreveniciach sú nevyhnutné okamžité zásahy. Čím dlhšie budete na problém čakať, tým výraznejšie budú jeho dopady na váš domov.

author avatar
lepocreative

Zanechať komentár