Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
Drevené chatky

Škodcovia dreva! Ako sa brániť?

Drevní škodcovia sa môžu objaviť nielen v záhrade, ale predovšetkým v domácnosti. Vedú k estetickému znehodnoteniu a niekedy až zničeniu konštrukcií, nábytku a iných drevených predmetov. Boj proti škodcom dreva nie je najjednoduchšia vec, ale je to možné. Zároveň stojí za to byť v bezpečí, než ľutovať a zabezpečiť drevo bez čakania na vznik problému.

Drevo, ktoré je stavebným materiálom, stavebným materiálom, materiálom používaným na stavbu nábytku alebo dekoratívnych prvkov, pri správnom používaní a údržbe nie je zvlášť vystavené kŕmeniu škodcami. Pri správnej ochrane nie je riziko výskytu škodcov (či chorôb) vysoké, no nedá sa úplne vylúčiť. Stáva sa, že hmyz, ktorý sa živí drevom, sa objaví v dome, v letnom dome  alebo na záhrade (napr. domček na náradie alebo altánok)Ak sa s nimi nebojuje, môžu nielen znížiť estetickú hodnotu, ale aj ničiť drevené prvky.

Suchí škodcovia dreva – obľúbené druhy

Škodcovia suchého dreva nespôsobujú odumieranie stromov v lesoch, ale znižujú úžitkovú hodnotu drevnej suroviny. Ich prítomnosť sa zvyčajne dá rozpoznať niekoľkými spôsobmi: nájdením dier v dreve, jemných pilín, mŕtvych alebo živých jedincov alebo rozpoznaním charakteristického zvuku tunelovania. Na Slovensku žije niekoľko desiatok živých a suchých škodcov dreva, pričom viaceré patriace do druhej skupiny sú obzvlášť dôležité.

Bežní škodcovia dreva:

  • Parketový chrobák – je to chrobák dlhý 2,5-5 mm, obľubujúci najmä jaseň a dubové drevo. Väčšinou sa nachádza v čerstvých materiáloch, pričom starému – starožitnému – sa vyhýba. Je aktívny po zotmení a vydáva charakteristické zvuky.
  • Bodliak obyčajný je chrobák s dĺžkou 7 až 25 mm. Má sploštené telo pokryté chĺpkami. Je odolný a nenáročný. Živí sa drevom mnohých druhov rôznej kvality a vlhkosti. Živí sa nielen masívnym drevom, ale aj lepeným drevom. Je to skutočná hrozba pre bezpečnosť konštrukcií (napr. stĺpov a krovu), parkiet a iných drevených prvkov.
  • Domáce klepadlo – to je ďalší nebezpečný škodca, ktorý spôsobuje zmätok na drevených prvkoch vo vnútri budov. Živí sa listnatým a ihličnatým drevom (spôsobuje tu väčšie straty) a … drevu podobnými materiálmi. Chrobák dorastá do dĺžky 4 mm, jeho larvy do 6 mm.
  • Chrobák chochlatý – je to chrobák s dlhým (4 mm) a štíhlym telom. Samce vynikajú, pretože majú roztrúsené, hrebeňovité tykadlá. Najčastejšie napáda drevo koncom jari a leta. Samica kladie vajíčka do dutých galérií, zostáva v nich a uhynie. Chodníky sú vysypané zhutnenou drevenou múkou. Škodca sa živí drevom listnatých stromov (mäkkým a tvrdým).
  • Krokva s futbalovým rohom je chrobák, ktorý môže dosiahnuť dĺžku 5 mm a dychtivo sa živí vlhkým stavebným drevom. Jeho pozície sa často nachádzajú na stropoch a v krove.

Ochrana dreva pred škodcami a priamy boj

Drevo sa odporúča ošetrovať impregnantmi, ktoré nielenže udržia jeho vzhľad, zredukujú choroby, ale zároveň ochránia pred škodcami a majú insekticídne vlastnosti. Pôsobia na povrchu, napríklad neutralizujú larvy, ktoré sa ešte nestihli hlboko zahryznúť do štruktúry dreva. Vytvárajú povlak, ktorý obmedzuje opätovné poškodenie od škodcov. Insekticídy určené na boj proti xylofágom majú dlhšie trvanie účinku. Sú dostupné vo forme kvapaliny alebo aerosólu. Sú zavádzané cez kanály vyvŕtané do dreva alebo cez otvory vyvŕtané na zničenie škodcov. Dobré výsledky sa dosahujú aj fumigáciou (dezinsekcia plynom). Plynné prostriedky sa používajú na špecifické prvky alebo na ochranu celých budov. Riešenie sa používa, keď škodcovia ohrozujú konštrukciu budovy alebo zariadenia.

Profylaxia proti škodcom spočíva v dodržiavaní stavebných noriem, nákupe kvalitného dreva z overených zdrojov, správnom využívaní miestností a drevených prvkov, ako aj v konzervácii dreva.

Boj proti škodcom dreva pomocou mikrovĺn

Proti škodcom dreva sa dá bojovať tepelnou dezinfekciou (mikrovlnná rúra a vzduch). Používajú sa teda buď elektromagnetické vlny, alebo horúci vzduch. Strom sa zahreje na 55-56 ° C, čo vedie k smrti lariev a dospelého hmyzu (denaturáciou bielkovín v ich tele). Dezinsekcia je pre drevo bezpečná a nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky. Krátko po ošetrení sa môžete vrátiť na izbu.

Drevní škodcovia môžu viesť k veľkým stratám, preto je kľúčové im predchádzať, ako aj začať bojovať už v skorých štádiách „expanzie“. Stojí za to poznať metódy, ktoré vám umožnia efektívne ich odstrániť a znížiť riziko ich vzhľadu v budúcnosti.

author avatar
lepocreative

Zanechať komentár