Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
d2FjPTkwMHgxLjQwMA==_src_83981-miejsce-na-skalniak-fot.-ZbigniewB---Pixabay

Skalka v záhrade 

Záhradná skalka – čo to je?

Skalka nie je nič iné ako časť záhrady, ktorej dominujú balvany, kamene a nízke rastliny. Ide o imitáciu horskej krajiny, no nemusí vyzerať tak dokonale ako v horách. Je to skôr horská lúka ako vysokohorský svah, na rozdiel od alpskej záhrady, ktorú môžeme pozorovať v niektorých botanických záhradách.

Záhradná skalka kombinuje kríky, nízke stromy a trvalky , ktoré majú podobné nároky a výborne rastú na stanovištiach určených pre skalky. Skalka  si nevyžaduje veľkú starostlivosť, preto sa bude skvele hodiť pre zaneprázdnených ľudí alebo tých, ktorí radi oddychujú na záhrade. Záhradný altánok a skalka spolu vedia pekne ladiť.

Kamene a krásne rastliny spôsobujú, že skalka vyzerá veľmi dekoratívne.

Kde postaviť skalku?

Nastavenie skalky nie je zložité, ale vyžaduje trochu práce. Nenechajme sa však odradiť hneď na začiatok, pretože raz, dobre založená skalka, bude dlhšie členom našej záhrady. Investícia v podobe našej práce, ako aj kombinácia vhodných kameňov, substrátu a rastlín prinesú úžasné výsledky. Kde teda začať?

Každý záhradný projekt by sme mali začať plánom. Nemusí ísť o zložitý plán výsadby. Stačí si na papier nakresliť tvar, aký chceme, aby naša skalka mala, a potom naň nakreslíme umiestnenie väčších balvanov alebo fľakov rastlín, ktoré tam vyrastú.

PRINCÍP 1. Pamätajte, že sklalka má napodobňovať prírodu. V prírode sa zriedka vyskytujú tvary ako dokonalý kruh, štvorec, obdĺžnik. Naša skalka musí mať nepravidelný, klamlivo náhodne vyzerajúci tvar.

Ako umiestniť skalku v záhrade?

Najlepšie je skomponovať ju s celou záhradou, skalku situovať do blízkosti miest, ktoré sú reprezentatívnou časťou záhrady, alebo kde trávime veľa času a budeme ju môcť často obdivovať. Skalniak v blízkosti oddychovej zóny, alebo umiestnený v predzáhradke , je dobrý nápad. Takisto jej dobrým susedom môže byť záhradný domček,drevená garáž,chata na grilovanie či zrub.

Skalka by mala byť dokonale zakomponovaná do celej záhrady, byť jej dekoratívnym prvkom, nie čudne prilepeným kusom. Pre prepojenie so záhradou môžeme do celej jej časti umiestniť ozdobné balvany, vyplniť ju kameňmi, štrkovým chodníkom, prípadne v nej naplánovať iné kamenné plochy.

Aj v malých záhradkách si môžeme naplánovať takúto mini skalku. Kamenný chodník alebo múrik, do ktorého rastliny zasadíme, bude pôsobiť veľkolepo a nebude dominovať malému priestoru.

Veľké záhrady nám dávajú možnosť vytvoriť celú záhradnú dispozíciu ako skalku. Podobne „náročné záhrady“ – svahovité, alebo so zeminou z výkopov, priekop, s nerovným povrchom, sú dokonalým miestom na vytvorenie záhrady s horským charakterom.

ZÁSADA 2. Neplánujte svoju skalku ako ostrov obklopený trávnikom. Centrálne umiestnená skalka bude pôsobiť groteskne, neprirodzene a zaberie aj nefunkčné miesto v záhrade.

Na skalku môžeme umiestniť balvany a okruhliaky, zaujímavou dekoráciou bude rôzny skalný materiál.

Skalniak – na slnku alebo v tieni?

Poloha, na ktorú plánujeme našu skalku, určí možnosti výberu rastlín. Prevažná väčšina rastlín do skaliek má rada slnečné miesta, preto pri plánovaní skalky na mieste s veľkou dávkou slnka budeme mať širší výber rastlín. V tienistých kútoch môžeme zriadiť aj skalku, no výber rastlín je menší, aj keď stojí za to vedieť, že aj taká možnosť je.

Ak si však záhradu založíme na veľmi slnečnom mieste, rastliny, ktoré si vyberieme, budú čeliť vysokým teplotám, vysychaniu a páliacemu slnku. Takéto umiestnenie má náročné podmienky, takže výber rastlín nemôže zostať náhodný.

Pri hľadaní miesta pre skalku, alebo akúkoľvek inú záhradnú úpravu sa oplatí našu záhradu niekoľko dní pozorovať.

Stojí za to vedieť, že miesta nachádzajúce sa na severnej strane budú veľmi tienisté a slnko sa tam objaví len na krátky čas, ráno. Polohy situované na juh alebo juhozápad sú veľmi slnečné polohy, kde slnko pečie najintenzívnejšie v popoludňajších hodinách.Ak máme v záhrade záhradný altánok tak nám miesto pekne zatieni.

Ako postaviť skalku? Krok za krokom

Po výbere miesta a nakreslení skalky môžeme začať pripravovať miesto pre rastliny a kamene.

Prvá práca, ktorú by sme mali urobiť, je vyčistiť oblasť. Takže určíme tvar skalky a následne z tohto povrchu odstránime burinu, kamene, odpadky, korene rastlín a iné nečistoty. Je dobré si určiť plochu o niečo väčšiu ako je veľkosť skaly, aby jej okraj bol pokrytý štrkom, položeným na agrotextílii. Vďaka tomu sa v skalke nebude objavovať burina a odstraňovanie buriny či kosenie trávnika okolo bude pohodlnejšie. Ak máme záhradný domček či drevenú garáž tak vieme mať záhradné náradie po ruke.

Miesto pod skalkou treba dôkladne upratať, aby bolo možné voľne sadiť rastliny. 
Korene rastlín, burina, palice a zvyšky musia byť úplne odstránené.

Potom odstránime vrchnú vrstvu trávnika, prípadne čohokoľvek, čo na danom mieste rastie. Ďalšie kroky závisia od substrátu v našej záhrade: ak je na tomto mieste piesčitý, priepustný substrát, stačí ho len premiešať a prekopať. Ak je pôda ťažká, mali by sme ju odstrániť. Takže urobíme ryhu do hĺbky aspoň jedného bodu a vzniknutú priehlbinu vyplníme pieskom a štrkom, ktorý vytvorí drenážnu vrstvu.

Drenážna vrstva by mala byť aspoň čiastočne vytvrdnutá a stabilizovaná a potom na ňu dáme agrotextíliu a na ňu nasypeme substrát.

Ak chceme dať našim skalkám zaujímavý vzhľad, mali by sme na niektorých miestach ešte počas odvodňovania kopať vysoké, veľké balvany.

Takéto balvany kopte vertikálne tak, aby aspoň 1/3 ich výšky bola zapustená do zeme. Zem okolo nich je obzvlášť stabilizovaná a v prípade extrémne veľkých konštrukcií, ktoré majú ostré tvary alebo sú nestabilné, môžeme použiť cementovú maltu. Po zapracovaní veľkých kameňov rozložte netkanú textíliu a vyplňte ju postupnými vrstvami kameňov a substrátu podľa nasledujúcich pokynov —->

Ak nemáme priestor na veľkú skalku, môžeme si pripraviť jej menšiu verziu, pričom fázu kopania vo veľkých balvanoch vynecháme. Potom na drenážnu vrstvu položíme geotextíliu a následne substrát. Kamene položte na pripravený substrát, a potom to celé zalejte, aby substrát sadol. Ďalej poukladáme ďalšie vrstvy kameňov, na niektorých miestach vytvoríme kopčeky, vysypeme substrát a zalejeme. Takýchto vrstiev môže byť niekoľko, v závislosti od našich očakávaní. Takúto stavbu necháme pár dní, aby úplne opadla a až potom sa pustíme do výsadby rastlín.

Najprv vysadíme veľké rastliny – stromy, kríky, ktoré doplníme trvalkami. Rozostupy voľme k veľkosti rastlín, aby toho na skalke nebolo veľa ani málo.

Príliš málo rastlín zasadených príliš ďaleko od seba má taký nezaujímavý efekt.

Pri ukladaní kameňov pamätajte na to, aby ste ich neumiestňovali kolmo na seba, ale snažte sa ich usporiadať ako kamenné police, čo zaručí stabilitu a uľahčí aj výsadbu.

Do medzier, ktoré vznikli medzi kameňmi, môžeme vysádzať rastliny a vyplniť ich len substrátom. Ak si však chceme uľahčiť starostlivosť o skalku, môžeme kanoe naaranžovať, pridať ďalšie vrstvy agrošrotu, čím sa rastlinám vytvoria „vrecká“. Netkaná textília nám pomôže znížiť množstvo buriny a tiež zabráni odplavovaniu zeme od kameňov.

Ak je pôda príliš slabá alebo nepriepustná, musí sa nahradiť alebo zmiešať s pieskom.

A aký substrát do skalky?

Typ substrátu, ktorý zvolíme, bude závisieť od druhu vegetácie, ktorú chceme vysadiť. Väčšine rastlín sa najlepšie darí v mierne kyslej pôde, no niektoré druhy majú špeciálne požiadavky – sú extrémne kyslé alebo zásadité.

Zem na dne skalky môže byť menej úrodná, keďže bude len jej základom, dokonca môžeme zeminu z výkopu použiť na stavbu domu alebo inej stavby. Najplytšia vrstva na skalke, do ktorej budeme rastliny priamo sadiť, by mala mať pH prispôsobené požiadavkám rastliny a mala by byť aj veľmi úrodná. Väčšina rastlín šošovice neznáša stojatú vodu, preto by mal byť substrát dobre priepustný, ľahký.

Čo zasadiť na skalku? 

Rastliny môžeme vysádzať na skalku stále, od jari do jesene, no najpriaznivejšie budú dva termíny – prelom apríla a mája, prípadne aj marec, je vzhľadom na vysokú pôdnu vlhkosť a teplo, no nie horúci vzduch. Druhým optimálnym termínom je jeseň, ktorá je k výsadbe ešte šetrnejšia. Horúce letá vyžadujú starostlivosť a starostlivosť o vysadené rastliny, najmä intenzívnu zálievku. Ak teda plánujeme založiť skalku, najlepšie na jar alebo na jeseň, vtedy majú naše rastliny najväčšiu šancu na prijatie.

Skalka by mala pozostávať len z horských rastlín. Nie je to však botanická záhrada, ale naša záhrada. Mal by byť teda pekný, farebný a voňavý. Môžeme si teda dovoliť väčšiu rozmanitosť.

V skalke zmiešame stromy a kríky s trvalkami.

Pri výbere a skladaní rastlín do skalky sa musíme riadiť

ZÁSADOU 3. Skalka má byť dekoratívna po celý rok. Vždy zelené rastliny by sme teda mali kombinovať s ihličnanmi, a trvalkami kvitnúcimi na jar a v lete. V skalkách dominujú najmä nízke trvalky a zakrpatené kry – rastliny s plazivým habitom, silne sa rozširujúce s behúňmi. Druh s kožovitými listami, odolný voči suchu a slnku. Skalku zdobia kontrastné farebné kombinácie. Farebné kvety a farebné listy vytvárajú výrazné akcenty. Ako pozadie im poslúžia ihličnany a vždyzelené rastliny s lesklými listami. Oveľa častejšie sa tu objavujú ihličnaté druhy drobných kríkov a miniatúrnych stromčekov, prípadne rastliny navrúbľované na kmeni. Všetky stromy a kríky, ktoré si vyberieme, musia byť pomaly rastúce a malé, aby v skalke nedominovali. Niektoré rastliny neznášajú súťaž koreňov so stromami,

ZÁSADA 4. Vyhnite sa výsadbe vysokých stromov na skalky – vytvoria tieň a konkurujú trvalkám o vodu. Listnaté stromy, ktoré na zimu zhadzujú listy, navyše spôsobujú hnilobu trvaliek vysadených pod nimi.

Na skalku môžeme vysadiť cibuľoviny, ktoré ju spestria ešte pred rozkvitnutím trvaliek. Nízke hyacinty, botanické tulipány alebo stellata, dáma, budú farebným akcentom pred objavením sa iných rastlín. Pamätajte, že žiarovky po vyblednutí zožltnú. Aby cibuľky vykvitli na ďalšiu sezónu, musíme rastliny nechať úplne vyschnúť. Nie je to atraktívny pohľad, preto cibuľoviny kombinujeme s trvalkami s atraktívnymi listami, ktoré zakryjú žlté, vyblednuté rastliny.

Najpočetnejšou a najbujnejšou skupinou sú kvitnúce trvalky. Odporúčame ich vysádzať do väčších skupín, aby vytvorili farebné vankúšiky. Minimálny počet kópií na jednom mieste sú 3 pre atraktívny efekt.

Pri hľadaní rastlín do skalky sa nesústreďme len na kvety. Rastliny kvitnú len niekoľko týždňov a na skalke rastú počas celej sezóny. Preto sa oplatí rozhodnúť pre tie s atraktívnymi a zaujímavými listami. V tejto forme sú najčastejšie rastliny.

Aké rastliny vysadiť na skalku na slnku?

MALÉ STROMY A KRÍKY:

  • horská borovica, napríklad miniatúrna, guľatá, odroda „Mops“.
  • borievka plazivá, ktorá tvorí koberec, napr. „Blue Carpet“
  • skalník,
  • smrek kužeľovitého tvaru, nízky a pomaly rastúci, „Conica“,
  • dule,
  • smrekovec plačúci,
  • Smreky, borovice, cyprušteky navrúbľované na kmeň,
  • cyprus hrachový s atraktívnou miestnosťou,
  • breza s uplakaným, ovisnutým zvykom,
  • točená lieska

Trvalky: 

  • roje,
  • sedumové rastliny,
  • saxifikátory,
  • ranniki,
  • klinčeky,
  • šidlo a panikulárne floxy,
  • okrasné trávy – kostrava modrá, ostrice, odvážlivci,
  • vždyzelený odev,
  • prímorská kapela,
  • żagwin,
  • zvony, najmä karpatské,
  • poľnica plazivá

CIBUĽOVÉ RASTLINY:

  • šachovnica,
  • krokusy,
  • botanické tulipány,
  • zafíry,
  • snežienky,
  • hyacinty.

Ako komponovať výsadbu na skalku?

Rastliny spájame do skupín tak, aby vytvárali pestré farebné škvrny. Vysaďme aspoň 3 z daného druhu, aby sme sa vyhli prílišnému chaosu na skalke. Navyše, najmä na malej skalke by sme sa mali obmedziť na maximálne 3 dominantné farby.

Horolezecké kamene musia byť tvrdé, odolné voči poveternostným vplyvom a pekné. 
Vyhýbame sa okruhliakom a poľným kameňom, pretože nevyzerajú „horsky“.

Aké kamene do skalky?

Práve prítomnosť kamienkov na skalke ju odlišuje od ostatných záhradných zliav. Mali by sme si teda vyberať také balvany a kamene, ktoré budú krásne a veľmi dekoratívne. Vyhýbajme sa poľným okruhliakom, pretože skalka postavená s ich pomocou nepôsobí profesionálne a rozhodne nepripomína horské krajiny. Kamene na skalke nemôžu byť náhodné. Dokonale zvolená skalná kompozícia, ktorá bude imitovať horské svahy, je nepochybne jedinečnou záhradnou dekoráciou, preto sa oplatí zvoliť kamene, ktoré zdôraznia jej krásu.Pri drevenom altánku tak skaly decentne doladia dekoratív záhrady.Ak máme ešte aj bazén,tak celok bude vyzerať dokonale.

Aké kamene umiestniť na skalku? Po prvé, kamene by mali mať ostré tvary, neopracované hrany, aké sa nachádzajú na vrcholoch hôr. Pri výbere druhu materiálu by sme sa mali zamerať na tvrdé skaly, ktoré neovplyvní počasie, nebudú sa drobiť a lámať. Perfektné sú žuly, ktoré sú však drahším materiálom, preto môžeme kombinovať viacero druhov kameňa – čadič, pieskovec.

Pri hľadaní tých správnych kameňov môžeme zájsť do blízkeho kameňolomu alebo štrkoviska a použiť kamene nájdené v našom okolí.

V prvom rade by mali byť balvany na skalku veľké a masívne, aby ich rastúce rastliny nezakrývali. Menšími kameňmi sa vyplnia len menšie priestory alebo medzery medzi veľkými balvanmi. Nezabúdame ani na to, že povrch skalky nie sú len kamene, preto sa snažme zabezpečiť, aby ich počet nepokrýval viac ako 50% povrchu skalky.

Na skalku používame aj štrkovú podstielku , ktorá je potrebná najmä pri výbere typických skaliek. Aký je účinok kamennej podstielky? V prvom rade obmedzuje rozvoj buriny, čím skalka pôsobí esteticky. Okrem toho štrk izoluje listy rastlín od mokrej pôdy. Vlhkosť môže poškodiť listy. Rozohrievaný štrk odovzdá svoje teplo po západe slnka, čo má pozitívny vplyv na vývoj niektorých druhov. Okrem toho štrk zadržiava vlhkosť vo vode a zabraňuje zapečateniu pôdy. Aby skalka vyzerala esteticky, oplatí sa každých pár sezón doplniť podstielku.

Kombinácia rastlín a kameňov je malebná a veľmi atraktívna.

Štrková páska okolo skalky nám pomôže pri starostlivosti o ňu, uľahčí kosenie trávy okolo skalky a odstránenie buriny.

Pri výbere kameňa nezabúdajte, že niektoré z nich majú schopnosť ovplyvňovať pH pôdy. Vápenec alebo poľné okruhliaky, štrk urobia substrát zásaditejším, preto kamene prispôsobme požiadavkám rastlín, ktoré vysádzame.

Zanechať komentár