Asi nie je nič príjemnejšie, ako relaxovať na záhrade bez ohľadu na ročné obdobie. Vďaka prítomnosti sauny v záhrade si takýto komfort môžete užiť.
Záhradná sauna by mala byť postavená veľmi opatrne a všetky materiály na ňu použité musia spĺňať prísne normy. To všetko preto, aby sauna bola maximálne funkčná, dobre držala teplo a dokonale plnila svoje funkcie.
Konštrukcie sauny sú vyrobené z dreva. Najčastejšie ide o drevo škandinávskeho smreka. Ide o prírodný materiál známy svojou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Smrek rastie v ťažších podmienkach ako naše pôvodné smreky, preto je jeho drevo tvrdšie a trvácnejšie. Prírodné drevo je materiál , ktorý sa krásne hodí do každej záhrady – je to ušľachtilý a odolný materiál a krásne sa spája s funkciou sauny – je prirodzené, rovnako ako ošetrenie, ktoré záhradná sauna ponúka.
Prírodné drevo – najmä ihličnany, je výborným materiálom do sauny. Poskytuje sterilné podmienky, často pôsobí antisepticky – preto sa v saune vytvoria podmienky veľmi priaznivé pre naše zdravie. Vďaka prítomnosti olejov má drevo príjemnú vôňu.
Životnosť sauny závisí od kvality dreva– musíme pamätať na to, že by malo ísť o prvotriedny stavebný materiál, starostlivo vybraný. Drevo vo vonkajších saunách je vystavené vplyvom poveternostných podmienok – vlhkosť, slnko či teplotné výkyvy spôsobujú koróziu dreva. Materiál preto musí byť odolný alebo správne impregnovaný. Len tak nám bude naša sauna slúžiť dlhé roky.
Dôležité je, aby bola konštrukcia strechy, stien či podlahy dobre izolovaná – aby si budova udržala teplo, a tým bolo jej využitie efektívnejšie.
Správne zvolená hrúbka steny zaisťuje, že v saune bude určite teplo. Sauna by mala byť umiestnená na tvrdenom, spevnenom podklade – dobre poslúžia kamenné alebo betónové kocky, treba pamätať aj na trámy – ktoré zabezpečia dostatočné odvetranie konštrukcie.
Sauny majú často aj pohodlnú dvojpriestorovú štruktúru – prvým interiérom je predsieň, v ktorej sú umiestnené kachle, druhým je samotná sauna. Na komfort nášho saunového odpočinku má samozrejme vplyv aj spôsob úpravy interiéru sauny – jej vybavenie.
Sauna v záhrade je skvelý nápad – dáva nám možnosť pohodlného odpočinku v každom ročnom období. Umiestnený v súkromí našej záhrady sa stane miestom na odpočinok po náročnom pracovnom dni. Určite sa všetky stretnutia s priateľmi budú konať oveľa častejšie, vzhľadom na vzhľad drevenej sauny vo vašej záhrade.
Pred kúpou záhradnej sauny každého z vás určite napadne otázka – prečo vlastne sauna na záhrade, a nie doma?
Existuje niekoľko výhod, ktoré prevažujú nad saunovaním doma a robia záhradnú saunu lepším rozhodnutím.
V prvom rade, ako sme už spomenuli, sauna v záhrade vám dáva možnosť vychutnať si výhľad do záhrady, dokonca aj v spojení s prírodou.
Určite sa vzhľad sauny na záhrade stane veľkým lákadlom pre celú rodinu.
Jednoduchá konštrukcia, vyrobená z dreva, krásne ladí so záhradnými rastlinami, pričom možnosť rozhodnúť sa o spôsobe dokončenia sauny – náter, farby, strešná krytina – umožňuje perfektne skomponovať saunu so záhradou, čím sa stáva skutočným dekorácia záhradného priestoru.
Jednoduché tvary a štýlové povrchové úpravy, ako aj vysoká kvalita z nich robia dokonalý spôsob pre krásnu, funkčnú a prekvapivú dekoráciu záhradného interiéru.
Zdravotné výhody
Sauna nie je nový vynález, ale bola známa už pred mnohými storočiami. Jeho blahodarné vlastnosti a vplyv na naše zdravie využíva ľudstvo už odpradávna. Aké sú výhody používania sauny?
V prvom rade nám takéto horúce kúpele zlepšujú imunitu – stimuláciou organizmu vysokými teplotami v saune stimulujú obranyschopnosť organizmu. Je pripravený bojovať s chorobami, vďaka čomu menej často ochorieme.
Sauny tiež pomáhajú čistiť horné dýchacie cesty od baktérií a iných patogénnych vírusov. Okrem toho v saune môžeme použiť oleje, ktoré prečistia dýchacie cesty a pomôžu vám relaxovať. Saunovanie je ideálnym riešením na zlepšenie nášho zdravotného stavu.
Saunovanie nielen prečisťuje náš organizmus, ale tiež pomáha znižovať následky vyčerpania a stresu – v dôsledku tepla, najmä v jesenných dňoch, sa v našom tele uvoľňuje hormón šťastia – saunovanie navyše zlepšuje kondíciu pokožky.
Vzduch v saune je skvelý na dutiny.
Pár slov o saune
Na záver pár slov k saune – sauna je, ako sme už vyššie spomínali, vynález, ktorý ľudia využívajú už stáročia. Sú známe dva typy sauny: mokrá a suchá. Suchá sauna je miesto, kde je nízka vlhkosť vzduchu a nelejú sa kamene. V skutočnosti je to dokonca zakázané. V tomto type sauny sa teplota pohybuje okolo 100 stupňov C.
Mokré sauny sú naopak miesta s vysokou vlhkosťou, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí 30 až 50 stupňov C a vlhkosť vzduchu kolíše okolo 60 %.
Ako zvoliť správnu teplotu v saune – dodržujte pravidlo, že celková hodnota vlhkosti a teploty by sa mala pohybovať v rozmedzí 90-110.
Ako využívať saunu zdravo?
Môžeme v nej tráviť čas niekoľkokrát do týždňa, na pár minút. Obmedzenie používania sauny je však individuálne.
Aby sme videli pozitívne výsledky používania sauny, musíme vedieť, že po horúcich kúpeľoch by sa mala použiť studená a teplá sprcha. Oplatí sa vedieť aj to, že keď sme tehotné alebo prechladnuté, máme problémy so srdcom – tento spôsob relaxu pre nás nie je bezpečný. Dehydratácii sú vystavení aj obézni ľudia – ktorí by sa pred návštevou sauny mali poradiť s lekárom.
Bezprostredne pred použitím sauny by sme nemali jesť ani piť alkohol. Po odchode je dobré niečo vypiť a postupne schladiť.
Saunovanie je dobrota, ktorá dokonale ovplyvňuje naše zdravie. Záhradná sauna je luxus, funkčnosť a jedinečnosť – oplatí sa urobiť niečo dobré pre svoje zdravie a pozvať saunu do svojej záhrady.