Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
zero-waste-graphic

Čo je to zero waste?

Hlavnou myšlienkou zero waste je neplytvanie, a teda – vytváranie čo najmenšieho odpadu (v doslovnom preklade zero waste znamená nulový odpad). Je to životný štýl, ktorý minimalizuje produkciu odpadu tým, že sa vyhodí len to, čo nie je recyklovateľné alebo sa nedá znovu použiť.

Filozofia nulového odpadu – pravidlá

Ako produkovať menej odpadu? Život v súlade s filozofiou zero waste zahŕňa dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel:

Odmietnuť

Spočíva vo vzdávaní sa predmetov, ktoré nie sú potrebné. V obchodoch sa oplatí odmietnuť jednorazové plastové tašky, nahradiť jednorazové obaly opakovane použiteľnými nádobami a dokonca obnoviť reklamné letáky distribuované na ulici. Ide o produkty, ktoré prispievajú k tvorbe obrovského množstva znečisťujúceho odpadu. Fóliové siete sú už v niektorých krajinách zakázané a čoskoro budú zakázané aj v Európskej únii, rovnako ako jednorazové príbory a riad.

Znížiť

Prevládajúca kultúra prebytku a konzumu podporuje hromadenie nepotrebných vecí. Aby ste tomu zabránili, pokúste sa znížiť počet položiek a ponechať len to, čo je nevyhnutné. Nemali by ste nakupovať do zásoby alebo impulzívne.

Opätovné použitie

Namiesto toho, aby ste ich vyhadzovali, môžete veciam dať novú rolu – použité obaly, fľaše či tégliky môžu mať mnohoraké využitie. Toto pravidlo platí aj pri oblečení, a preto sú second handy čoraz populárnejšie. Na druhej strane staré oblečenie treba darovať a nie vyhodiť.

Recyklovať

Pred vyhodením odpadu je vhodné zvážiť, či môže byť nejakým spôsobom ešte užitočný. Ak však nie, mali by byť oddelené v súlade so stanovenými pravidlami a nariadeniami, aby sa dali recyklovať.

Rot (kompostovanie)

Organický odpad je kompostovateľný. Vďaka prirodzenému procesu hnitia sa mení na hnojivo, ideálne pre starostlivosť o záhradu, pole, trávnik a rastliny v črepníkoch.

Eko záhrada – kde začať?

Vyššie uvedené princípy zero waste možno úspešne aplikovať v každej oblasti života. Ako ich zaviesť do záhrady?

Príklad kompostéra v záhrade.

Kompostér je základ

Kompostér je skvelý spôsob, ako nakladať s organickým odpadom z kuchyne a záhrady. Uložené na skládkach sú škodlivé, pretože uvoľňujú metán. Kompostovanie na druhej strane nielen uľahčuje triedenie odpadu, ale prispieva aj k vytvoreniu prírodného hnojiva s jedinečnými vlastnosťami.

Kompost v prvom rade dodáva pôde potrebné živiny pre rastliny, obohacuje humus, zlepšuje jej štruktúru a nasiakavosť a vytvára podmienky vhodné pre rozvoj prospešných mikroorganizmov. To všetko ovplyvňuje bujný rast rastlín a robí ich oveľa odolnejšími voči škodcom, chorobám a nízkym teplotám.

Ako vyrobiť kompostér?

Najlepšie je založiť si ho na okrajovej strane záhrady, na tienenom mieste, niekde za dreveným altánkom alebo dreveným prístreškom aby nazbieraný materiál nevyschol.Jeho umiestnenie by malo byť priamo na zemi a jeho štruktúra by nemala mať dno – vďaka tomu budú mať mikroorganizmy a dážďovky žijúce v pôde voľný prístup k úlomkom. Toto riešenie tiež uľahčí odtok prebytočnej vody pri silných dažďoch.

Steny kompostéra by mali mať prelamovanú štruktúru, aby sa dovnútra dostalo dostatok kyslíka, inak odpad hnije. O vhodnú cirkuláciu vzduchu sa postarajú aj konáre či slama na dne.

Kompostér si môžete postaviť sami alebo si kúpiť hotový model v obchode. Jeho druh a veľkosť treba prispôsobiť veľkosti záhrady a množstvu kompostovaného odpadu. Do veľkých záhrad sa zvyčajne lepšie hodia otvorené kompostéry -z dreva, plastu alebo pletiva.

Čo všetko sa dá do kompostéra vložiť? V prvom rade zvyšky záhradných rastlín, lístie, polámané konáre, pokosená tráva. Okrem záhradného odpadu môžete kompostovať aj kuchynský odpad, ako sú zeleninové a ovocné šupky, kávová a čajová usadenina, rozdrvené vaječné škrupiny, ale aj drevený popol či drvený papier.

Kompost by nemal obsahovať okrem iného mliečne výrobky, mäso a kosti, ryby, burina, živicové rastliny, choré časti rastlín, citrusové plody a živočíšne exkrementy. 

Zaujímavosťou je, že dostupné sú aj domáce kompostéry, takže organický odpad môžu kompostovať aj majitelia bytov v paneláku. Dážďovky sú zodpovedné za rozklad hmoty, ktorá sa živí úlomkami a produkuje biohummus – zložku úrodnej pôdy. Na takýto kompostér je vhodný aj drevený altánok,záhradný prístrešok či záhradný domček.

Zberník na dažďovú vodu

Jednoduché zero waste patenty v záhrade

Čo robiť, aby bola záhrada ekologickejšia? Pravidlá zero waste a less waste tu budú fungovať skvele. Nižšie uvádzame niekoľko jednoduchých spôsobov využitia odpadu a nepotrebných predmetov vo vašej záhrade.

Recyklované hrnce

Namiesto toho, aby ste si kupovali nové kvetináče, môžete si vytvoriť kvetináče sami. Skontrolujte či nemáte kovové plechovky na farby alebo potravinárske výrobky – stačí do nich urobiť drenážne otvory. Dózy môžu byť natreté akoukoľvek farbou alebo ponechané v surovej verzii – kontrastná kombinácia kovu a zelených rastlín sa postará o fantastický efekt.Pri drevenom altánku alebo pri záhradnom domčeku budú pôsobiť ako prírodná dekorácia.Drevené debničky na ovocie zasa dobre poslúžia ako veľké črepníky. Na druhej strane, pri príprave vlastných priesad treba použiť plastové obaly od jogurtov alebo papierové obaly od vajec.

Použité plastové poháre sú vhodné ako črepníky. 

Staré okná v novej úlohe

Staré drevené okná sú ideálnym materiálom na stavbu rámov. Sklo je ekologickou alternatívou k fólii bežne používanej na tento účel. Rámy so skleneným vekom budú ozdobou záhrady a budú slúžiť roky.

Hnojivo z banánovej šupky

Zvyšky jedla sú prirodzeným hnojivom pre pôdu. Banánové šupky zakopané v záhrade obohacujú pôdu draslíkom a fosforom. Hnojivo je možné pripraviť aj vo forme tekutiny (šupky stačí zaliať vodou a počkať pár dní) alebo v prášku (šupky treba vysušiť a následne pomlieť).

Hnojivo na škrupiny vajec

Rozdrvené a sušené vaječné škrupiny obohacujú pôdu vápnikom. Treba však pripomenúť, že vápnik ovplyvňuje pH pôdy, preto sa takéto hnojivo v prípade acidofilných rastlín nepoužíva.

Vaječné škrupiny sú zdrojom vápnika

Čajový kondicionér

Čajová usadenina vďaka obsahu teínu zvýši kyslosť pôdy. Čajový kondicionér bude v starostlivosti fungovať okrem iného aj na ruže a rododendrony, zvýrazňujúce ich a zdôrazňujúce zelený odtieň listov.

Kartónová zľava

Nepotrebné kartónové krabice je možné použiť pri vytváraní nových vrstvených záhonov (ako prvú vrstvu priamo na trávniku) alebo ich rozložiť na existujúce záhony a prikryť ich mulčom.

Dažďová voda

Ako znížiť spotrebu vody v záhrade? Použitie dažďovej vody na polievanie! Dažďová voda je nielen zadarmo, ale aj pre rastliny je lepšia ako tvrdá voda z potrubia, obsahujúca chlór. Dažďovú vodu je možné zachytávať napríklad do tradičných sudov umiestnených v záhrade alebo priamo pod odkvapmi z dreveného altánku alebo prístrešku.

Keramický zavlažovací systém

Staré nepoužité keramické nádoby budú použité na prípravu závlahového systému rastlín. Jednoducho zakopte črepník až po okraj záhona, potom ho naplňte vodou a prikryte, aby ste zabránili vyparovaniu. Črepník bude postupne uvoľňovať vodu do pôdy. Tento jednoduchý patent je známy po stáročia.

Prirodzený spôsob, ako sa vysporiadať s burinou

Mulčovanie je účinný spôsob, ako zadržať vodu a znížiť rast buriny. Namiesto nákupu netkaného materiálu sa oplatí využiť organický odpad zo záhrady. Pokosená tráva a seno dobre poslúžia ako mulč.

Zelenina s nulovým odpadom

Namiesto vyhadzovania zvyškov zeleniny do odpadkového koša si z nich môžete vypestovať novú. Na tento účel sú najlepšie riešenia: spodná časť póru, horná časť koreňa mrkvy, petržlen, hlúb, cibuľa alebo strúčik cesnaku. Zvyšky stačí dať do pohára s vodou a počkať, kým opäť vyrastú.

Ako vidíte, existuje mnoho spôsobov, ako urobiť vašu záhradu ekologickejšou. Niektoré vyžadujú prácu navyše, iné len miernu zmenu návykov a niektoré sú vyslovene detská hračka. Ich realizácia pomôže nielen znížiť množstvo vznikajúceho odpadu, ale umožní vám aj veľa ušetriť. Myšlienka nulového odpadu nespôsobuje žiadny odpad – ani pre životné prostredie, ani pre vašu peňaženku.

Zanechať komentár