Ako vyrobiť záhradnú hojdačku?
Táto otázka – s príchodom novej sezóny mnohým z nás berie spánok. Najmä pre tých majiteľov záhrad, ktorí majú deti, alebo radi oddychujú takýmto aktívnym spôsobom – teda na hojdačke. Ako správne naplánovať hojdačku v záhrade? Kde to naplánovať? Akú hojdačku si vybrať alebo z čoho ju vyrobiť? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v našom článku. Poradíme tiež, ako zaujímavo zariadiť priestor záhrady či terasy v blízkosti hojdačky.
Záhradná hojdačka – ako ju vyrobiť?
Záhradná hojdačka – ako si vyrobiť tú najlepšiu záhradnú hojdačku? Túto otázku si kladie nejeden z nás. Hojdačka je neodmysliteľnou súčasťou výbavy najmä v záhradách navštevovaných deťmi. Často im chceme poskytnúť zábavu a aktívny oddych.Pri rozhodovaní o vybavení záhrady takýmto zariadením však musíme dôkladne zvážiť jeho kúpu a spôsob realizácie nášho zámeru. Aký je najlepší spôsob výroby záhradnej hojdačky? Je lepšie to urobiť sami? Alebo možno kúpiť hotovú? Toto je jedna z najdôležitejších otázok. Ak sa pre to rozhodneme sami, musíme to urobiť veľmi opatrne. Budete potrebovať nástroje, materiály a znalosti. Hojdačky musia spĺňať parametre zaisťujúce bezpečnosť .Preto, ak niesme dostatočne zruční, je lepšie si kúpiť hotovú hojdačku. Záhradných hojdačiek máme na trhu obrovský výber, takže si určite každý nájde to, čo hľadá. Pri rozhodovaní o kúpe hojdačky v obchode musíme dôkladne skontrolovať, či má požadované schválenia a certifikáty. Tiež sa oplatí zistiť, ak ide o zložitejšiu konštrukciu, garantuje predajňa montáž hojdačky?
Záhradné hojdačky rozdeľujeme
- hojdačky pre deti – predovšetkým pre zábavu najmenších. Musia byť bezpečné, často sa kombinujú s iným vybavením, ako je šmykľavka alebo detské ihrisko
- voľnočasové hojdačky – ktoré sú vo forme pohodlných sedadiel, často určených pre viac osôb, vybavené mäkkými poduškami. Momentálne najmódnejšie polyratanové koše zavesené na ráme – sú ideálne do každej záhrady
Záhradné hojdačky, aby boli pohodlné a príjemné na používanie, sú často vybavené doplnkovými prvkami, napríklad strieška nad hojdačkou nás chráni pred poveternostnými vplyvmi, umožňuje oddych aj v horúcich dňoch, pretože strieška vytvára tieň na sedadle hojdačky . Ochráni nás aj pred jemným dažďom či pred neželaným zrakom našich susedov.
Okrem strechy môžu mať hojdačky aj závesy alebo siete proti komárom, ktoré nás navyše chránia pred nepríjemným hmyzom. Sedadlá môžu byť vybavené mäkkými vankúšmi, ktoré dodatočne zvyšujú komfort odpočinku.
Hojdačka na stojane je veľmi dômyselné riešenie – nevyžaduje montáž a možno ju umiestniť všade tam, kde tradičná hojdačka nemôže visieť.Miest na jej umiestnenie je nespočetne veľa ako napr grilovacia chatka,záhradný altánok,záhradný domček,k bazénu ale aj do interiéru ako je napr drevený zrub či drevená chata.
Z čoho vyrobiť záhradnú hojdačku?
Z čoho si vyrobiť záhradnú hojdačku, aby bola pevná, odolná voči vonkajším faktorom a navyše vyzerala štýlovo. Možností je veľa – záhradná hojdačka môže byť drevená alebo plastová.
Plastové hojdačky sú veľmi odolné voči vplyvom počasia – neprekáža im vlhkosť, všadeprítomná pri dažďoch a snehu. Neuškodia im ani teplotné výkyvy – tvar a farba hojdačky vydrží dlhé roky.
Plast, t.j. polypropylén, – ktorý môže byť polyratan . Rámy hojdačiek sa najčastejšie vyrábajú z kovov, ako je hliník alebo oceľ, s práškovým nástrekom, aby boli odolnejšie voči poveternostným vplyvom.
Vankúše alebo látkové hojdačky sa vyrábajú z materiálov odolných voči vlhkosti – najčastejšie je to polyester. Rýchloschnúca látka sa nekrčí a je vždy pripravená na použitie, hygienická a čistá.
Hojdačky môžu byť vyrobené aj z bavlny – potom pripomínajú ležadlá, len vo forme sedenia. Zaujímavou formou hojdačky je model prepletený lanom, ktorý pôsobí veľmi prirodzene, je originálny a pevný. Sedák je vo forme tkanej látky, tkanej z uzlov.
Na trhu je veľa modelov hojdačiek, starostlivo vyrobených, pohodlných a štýlových. Hojdačku určite dokážete zladiť do záhrady pod drevený prístrešok alebo na terasu v akejkoľvek veľkosti a štýle.
Drevená záhradná hojdačka
Drevená záhradná hojdačka je najčastejšie voleným, svojpomocne vyrobeným modelom do záhrad – prírodný materiál pekne zapadá do okolia. Drevená hojdačka vyzerá krásne v záhrade na pozadí vegetácie. Jeho výhodou je, že ho možno dokončiť vo vami zvolenej farbe – impregnácia alebo náter na drevo ho pomôže zladiť s ostatnou záhradnou technikou. Je dôležité venovať pozornosť tomu, či sú prvky, z ktorých má byť hojdačka vyrobená, starostlivo vybrúsené a dokončené, pretože vždy existuje riziko poranenia trieskou alebo zle očisteným prvkom.
Drevená hojdačka si vyžaduje pravidelnú údržbu – podobne ako ostatné prvky dreveného vybavenia, musí byť správne zabezpečená, aby účinne odolávala poveternostným vplyvom. Najmä vlhkosť má na drevo škodlivý vplyv, urýchľuje koróziu a hnilobu.
Drevené hojdačky majú najčastejšie podobu dreveného sedenia pre viacero osôb, zaveseného na drevenom ráme. Často je táto základňa vybavená strechou, mrežou alebo pergolou, ktoré umožňujú osadiť hojdačku a vytvoriť skutočne atmosférické miesto.
Ako pripevniť záhradnú hojdačku?
Upevnenie hojdačky, ktorá nemá rám, by malo byť pevné a bezpečné. Najčastejšie sa montujú na stromy. Je dôležité vybrať si silnú a zdravú vetvu. Všímame si aj druh stromu – neodporúčame ovocné stromy, pretože plody môžu ohrozovať ľudí na hojdačke a navyše môžu prilákať hmyz, ktorý bude tiež hrozbou.
Miesto, kde plánujeme namontovať hojdačku, najmä tú diaľkovú, si treba dobre premyslieť. Hojdačka vyžaduje veľké priestory na zaistenie bezpečného odpočinku a hry.
Ak si chceme oddýchnuť strávením času v záhrade na hojdačke, oplatí sa postarať sa o výhľady z hojdačky, jej okolia – napríklad okrasných rastlín záhradných kvetináčoch, či čohokoľvek, čo bude v najbližšom okolí.Môžete idylku dotvoriť aj bazénom či drevenou chatkou v záhrade.