Miesto

M.R. Štefánika 112, Tvrdošín
Kontaktuj nás
Address: M.R. Štefánika 112, Tvrdošín

Ponúkame vám široký výber drevených altánkov, domčekov, chát, stánkov, bazénov a mnoho ďalšieho.

Kontaktné údaje

Location
M.R. Štefánika 112 027 44 Tvrdošín
Phone
Mobil : 0903 905 902 Pevná Linka : 043 381 0520
Email
altankyorava@gmail.com

Blog

domceky-chatky.sk
Záhrady a doplnky

Ako si zariadiť domácu zeleninovú záhradku na terase?

Pestovanie zeleniny nie je vyhradené len majiteľom pozemkov a záhrad. Správne zvolené nádoby a druhy rastlín prispôsobené prevládajúcim podmienkam umožňujú udržiavať malé, ale efektívne zeleninové záhradky, dokonca aj na balkónoch a terasách.

Výhody zeleninárov na terase

Domáce záhrady umožňujú každému pestovať svoju obľúbenú zeleninu. Vďaka tomu máte vždy prístup k čerstvým bylinkám, listom šalátu či paradajkám. Pri prevádzke ekologickej zeleninovej záhrady si môžete byť vždy istí, že zelenina, ktorú jete, je zdravá a má všetky nutričné hodnoty.

Okrem toho sú vzdelávacie a rekreačné hodnoty takýchto plodín nenahraditeľné. Zeleninová záhrada u vás doma umožňuje rozvoj záhradníckeho koníčka a prispieva k príjemnému tráveniu času v práci medzi zeleňou.

Predajňa zeleniny by mala mať južnú expozíciu

Pri zakladaní domácej zeleninovej záhrady by mali byť nádoby s rastlinami umiestnené na mieste s dostatočným slnečným žiarením. Južné terasy sú na to ako stvorené, ale aj na východnej a západnej výstave si rastliny dobre poradia s dočasným prístupom svetla.

Malo by sa pamätať na to, že príliš veľa slnečného žiarenia na plodiny v kvetináčoch sa tiež neodporúča. V tomto prípade vám dôrazne odporúčame použiť plachty, markízy alebo terasové pergoly.

Taktiež dôrazne neodporúčame pestovať plodiny na terasách orientovaných na sever. Rastliny tu pestované budú spustnuté a chudo krvné, ich kvitnutie bude slabé a dozrievanie bude veľmi obmedzené.

Vyberte si najlepšie nádoby pre malé plodiny

Pri rozhodovaní o pestovaní zeleniny na terase je nevyhnutné mať dobré nádoby. Ideálny črepník, v ktorom bude domáca zeleninová záhradka, by mal byť odolný voči meniacim sa poveternostným podmienkam. Musí byť pomerne ťažký a stabilný. Tiež je potrebné vypustiť vodu a jej vhodné rozmery.

Široká škála nádob a kvetináčov na pestovanie uľahčuje prevádzku zeleninára na akomkoľvek mieste. Pri dobrom usporiadaní povrchu malých terás a precíznej organizácii miesta možno balkóny osadiť aj krížovými rastlinami, tekvicami alebo popínavými uhorkami.

Ak chcete čo najlepšie využiť svoj priestor, môžete si vybrať:

  • závesné kvetináče – vhodné na pestovanie jahôd
  • naukladané črepníky – na pestovanie byliniek
  • nádoby na vertikálne plodiny – vhodné na výrobu šalátu
  • koryty
  • veľké hrnce na hlboko zakorenenú zeleninu

Pri výbere nádob okrem estetickej hodnoty treba brať do úvahy aj možnosť ich praktického využitia. Plytkú koreňovú zeleninu môžeme vysádzať do malých misiek, ktoré tiež dobre zahrejú. V malých podnosoch sa budú najlepšie cítiť odrody šalátu, pažítky alebo špenátu. Do vyšších črepníkov je najlepšie vysádzať paradajky, fazuľu alebo hlboko koreniace odrody.

Vsaďte na osvedčené druhy zeleniny pre domáce pestovanie

Na terase sa dá pestovať prakticky všetka zelenina. Najlepšie a osvedčené rastliny sú však:

  • bylinky a koreniny: cesnak, cibuľa, pažítka, petržlenová vňať, kôpor, majorán, atď.
  • listová zelenina: šalát, špenát, listová repa,
  • okopaniny: reďkovka, kaleráb, mrkva, zeler
  • paradajky a papriky
  • drobnoplodé tekvice, patizóny, patizóny
  • popínavá fazuľa a uhorky

Nezabudnite na starostlivosť

Výsev alebo výsadba zeleniny do balkónových kvetináčov je len začiatok práce. Oveľa dôležitejšia je neustála starostlivosť o plodiny. Kým terasové zeleninové záhrady nie sú zarastené burinou ako tradičné záhradné plodiny, črepníky majú oveľa menšiu vodnú kapacitu, a preto vystavujú rastliny rýchlemu vysychaniu.

Keďže terasy majú špecifickú mikroklímu a plodiny sú husto osídlené, pri zakladaní zeleninovej záhrady musíte počítať aj s vysokým výskytom chorôb a škodcov. Na terasách býva ekologická zeleninová záhradka, preto sa oplatí kúpiť si ekologické či prírodné prípravky na ochranu rastlín alebo si vlastnoručne pripraviť kašičku a rastlinné výťažky.

author avatar
lepocreative

Zanechať komentár